Safak Sak

İyileşmek, değişmek, dönüşmek isteyenler için yol arkadaşı

EFT’nin kortizol hormonu üzerinde etkisi:

Stres hormonlarının en önemlileri kortizol ve adrenalindir. Bu hormonlar böbreğin üzerinde bulunan “adrenal” bezlerden sentezlenir.

Akut bir streste salgılanan kortizol ve adrenalin hormonunun etkilerini özetlemek gerekirse ; kalp hızı ve kan basıncı artar, göz bebekleri genişler, kaslardaki kan akımı artar ve karaciğerden glikoz serbestleşir. Akut stres geçtiği zaman tüm bu olaylar normal dengesine döner.Akut streste uyarıcı olan etken geçici olduğu için metabolizma kısa sürede eski düzenine döner ancak kronik stresin etkileri yıkıcıdır ve hasar bırakır.

Akut stres tekrar tekrar yaşanırsa ya da stres kronikleşirse damarlarda hasara yol açabilir. Bu durumsa hipertansiyon , kalp krizi veya felç riskini artırır. Stres, bağışıklık sistemimize de zarar verir. Bu bağlamda , aşırı stres hastalıklarla mücadele etme kabiliyetimizi azaltır. Kronik stres erkeklerde testosteron ve sperm üretimini düşürebilir. Hatta iktidarsızlığa yol açabilir. Kadınlarda ise regl döngülerinde değişiklikler yaratabilir ve adet öncesi sıkıntıları arttırabilir. Bağırsakların tükettiğimiz gıdalardaki besin maddelerini emme kabiliyeti de stres nedeniyle azalabilir. Mide ağrısı, şişkinlik hissi, mide bulantısı , ishal veya kabızlık yaşanmasına açabilir. Kronik stresin tiroid bezi üzerinde de etkisi vardır.

Kağıt üzerinde hormonlar normal sınırlarda görünse bile , doku düzeyinde yeterli değildir. Bunun sonucunda da halsizlik, yorgunluk, saç dökülmesi, kilo alma, uyku sorunları gibi pek çok belirti ortaya çıkar.

Amerikalı Journal of Nervous and Mental Disease dergisinde yayınlana çalışma EFT’nin kortizol seviyesini diğer metodlara göre çok daha farklı oranda düşürdüğünü gösterdi.

Bu çalışmada 83 kişi rastgele, 1 saatlik EFT seansı, 1 saatlik konuşma terapisi ve dinlenme grubu olarak üçe bölündü. Kortizol seviyeleri öncesinde ve sonrasında tükürük testiyle ölçüldü.

Sonuçlar, terapi ve dinlenme gruplarında ortalama %14 oranında düşen kortizol seviyesinin, EFT grubunda %24 oranında düştüğünü göstermiştir.

Bu düşüş ayrıca kaygı, depresyon,yorgunluk gibi diğer psikolojik semptomların da düşüşüyle doğrulanmıştır.

EFT’nin hiçbir yan etki olmaksızın , bu sonuçları elde ediyor olması ayrıca büyük bir avantaj.

.

Daha fazla bilgi ve randevu almak icin :    safaksakistanbul@gmail.com

Telefon : 0530 321 79 15

Reiki

EFT

Bireysel Seans

Herşey enerjidir ve herşey yalnızca bundan ibarettir.

Sahip olmayı istediğiniz gerçekliğin frekansına uyumlandığınızda artık yapacak birşey yoktur, o gerçeklik size ait olur.

Bundan başka bir yol yoktur.

Bu felsefe değildir, fiziktir.

Albert Einstein

dylan-nolte-1266978-unsplash-small

“Hayal edebildiginiz hersey gercektir”

 Pablo Picasso